Książki

Bohdan Butenko - pinxit i cała reszta
Wyd.: Bernardinum
Data premiery: 7.02.2023

Zamknąć w jednym tomie opowieść o przebogatym życiu Bohdana Butenki - to rzecz arcytrudna. Jednakże jak inaczej opowiedzieć historię genialnego Mistrza Ilustracji, który większość swojej twórczości poświęcił książkom? Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar - to tylko niektóre z najbardziej rozpoznawalnych postaci stworzonych ręką tego wyjątkowego Artysty. Teraz będziecie mogli poznać kulisy ich powstawania oraz kulisy prywatnego życia Bohdana Butenki. Po prostu ktoś kiedyś musiał napisać o nim książkę. Ta książka po prostu mu się należy...
Arsene Lupin 8 - Król Brylantów
Wyd.: Tandem
Data premiery: 28.04.2022

Monako, ach Monako! Ileż tu atrakcji! Ileż kasyn, wykwintnych restauracji i ekskluzywnych hoteli! Panie skropione najdroższymi perfumami i panowie w swych wyjątkowych limuzynach. No i przede wszystkim najsłynniejszy na świecie wyścig samochodowy – Rajd Monte Carlo. Z racji jego piątej edycji wypada zorganizować coś wyjątkowego. Pomóc może Raymond Walters, południowoafrykański król brylantów, który zamierza zaprezentować w Monako swoje najznakomitsze kamienie. Takiej gratki Arsene Lupin przepuścić nie może! Ale jak dostać się do tych wartych miliony błyskotek, skoro hotelu strzeże pluton specjalny gwardii księcia Ludwika?
Arsene Lupin 7 - Trup w szafie
Wyd.: Tandem
Data premiery: 16.11.2021

Gdy cenne średniowieczne przedmioty znajdą się na terenie możnej rezydencji sąsiadującej kiedyś z opactwem, to wcześniej lub później musi się nimi zainteresować mistrz kamuflażu, dżentelmen od włamań - Arsene Lupin. Jednak jak tu dokonać niepospolitej kradzieży, skoro markiz i jego żona postarali się o najlepsze zabezpieczenia? Czas dokonać niemożliwego! Trzeba tylko zdobyć zaufanie pewnej osoby i... już. Sprawdźcie, jak z pancernymi szybami i najwyższej klasy alarmem radzi sobie Wasz ulubiony bohater! Zwłaszcza że trup w szafie to niezbyt miłe znalezisko.
Arsene Lupin 6 - Złodziej kontra bandyta
Wyd.: Tandem
Data premiery: 19.10.2021

W przestępczym półświatku wstydem jest dać się wykiwać przez innego złoczyńcę. Jeśli złodziej obrabuje innego złodzieja lub sprzątnie mu łup sprzed nosa, ewidentnie trzeba myśleć o emeryturze. Dlatego też warto przekonać się, jak dramatyczną potyczkę stoczy Arsene Lupin z tajemniczą postacią, której pojawienie się wywoła niesamowite poruszenie. Zginą nie tylko pieniądze i kosztowności, ale także pewna żółta walizka. Będąc w podróży – uważajcie na swoje rzeczy!
Arsene Lupin 5 - Jasnowłosa dama
Wyd.: Tandem
Data premiery: 21.09.2021

Jeżeli kobiety zazwyczaj są przyczyną wszelakich kłopotów, to ta opowieść zdaje się to potwierdzać. Najpierw zakochany w córce ojciec postanawia sprezentować jej wyjątkowy mebel, a później okazuje się, że przez tenże zakup może stracić... milion franków! No, może pół miliona. Ale co to za frajda przystawać na propozycję sławnego włamywacza, skoro alternatywą jest utrata... córki? W dodatku gdzieś obok kręci się tajemnicza jasnowłosa dama. A może to ją należałoby aresztować? Tylko... z jakiego powodu?
Sekret starego zamczyska
Wyd.: Tandem
Data premiery: 14.09.2021

Stare, zapomniane zamczysko. A w nim? Gnająca na łeb, na szyję akcja, w którą zaplątała się Julka i jej kumpel, Piotrek. Czy młodzi bohaterowie poradzą sobie z gangiem złodziei obrazów? Czy będą mogli liczyć na czyjąkolwiek pomoc? Czy odnajdą „trzeciego króla”? I w końcu – co skrywa tajemnicza mapa, wyrysowana na czerwonym papirusie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań wcale nie są takie oczywiste, a poza tym – co to za zamek, w którym nie ma sekretnych przejść, duchów i dramatycznych wydarzeń z przeszłości? Może nie trzeba było ruszać noża, którym zamordowano... Pssst! Resztę przeczytajcie już sami. Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Arsene Lupin 4 - Naszyjnik cesarzowej
Wyd.: Tandem
Data premiery: 24.08.2021

Gdyby Maria Antonina wiedziała, że zamówienie pewnego naszyjnika rozpocznie pasmo nieszczęść, które dotkną ludzi jeszcze 150 lat później, być może zrezygnowałaby z jego posiadania. Jakże niesamowite mogą być czyjeś losy! Przekonuje się o tym zarówno hrabia, jak i jego podwładni – gospodyni, ogrodnik, stajenny i lokaj. Które z nich chciało pozbawić hrabiego cennego przedmiotu? A może za tą kradzieżą stoi jeszcze ktoś inny? Sprawdźcie, jak rozstrzygnie się mrożąca krew w żyłach intryga, związana z naszyjnikiem cesarzowej Francji.
Arsene Lupin 3 - Ucieczka z więzienia
Wyd.: Tandem
Data premiery: 26.07.2021

Podkop? Przebranie? Przeskoczenie muru lub przekupienie strażników? Zbyt banalne jak na Mistrza Kradzieży i Włamań. Chcąc pozyskać dodatkowe dowody obciążające skazanego, nie trzeba ułatwiać mu ucieczki z więzienia. On i tak dokona tego wtedy, kiedy uzna to za stosowne. A w międzyczasie – obrabuje właściciela restauracji, ukradnie dorożkę i obieca prokuratorowi, że nie weźmie udziału w swoim procesie. Jak to możliwe? Zajrzyjcie między okładki i nie traćcie nadziei. Arsene Lupin zawsze dotrzymuje słowa!
Arsene Lupin 2 - Fałszywy detektyw
Wyd.: Tandem
Data premiery: 30.06.2021

Stary zamek i jego tajemnice. Nowy właściciel i jego ogromny majątek. Znakomite zabezpieczenia i sprawdzeni ludzie – to wszystko pestka dla kogoś, kto potrafi dokonać kradzieży… nie będąc na miejscu przestępstwa! Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! W dodatku złodziej zabierze wszystko, co chce, mimo osobistej ochrony jednego z najlepszych francuskich detektywów. Jak obrabować zarozumiałego barona, odsiadując wyrok w więzieniu? Przekonajcie się osobiście, zaglądając do tej oto powieści. I nie pozwólcie się oszukać!
Magia starego miecza
Wyd.: Tandem
Data premiery: 01.06.2021

Po co włamywać się do banku? Po co wymachiwać bronią? Dziś przestępstw dokonuje się przy pomocy komputera i szarych komórek. Można w taki sposób ukraść Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów, z Muzeum Wawelskiego w Krakowie. Wystarczy włamać się... Ale! Hola, hola! Jeśli chcecie wiedzieć, jak to jest możliwe, koniecznie przeczytajcie niniejszą książkę i razem z Wojtkiem oraz jego bliskimi rozszyfrujcie tajemnicę starego listu, niemieckiej mapy oraz muzealnego skarbca. Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Arsene Lupin 1 - Tajemnica pereł lady Jerland
Wyd.: Tandem
Data premiery: 18.05.2021

Och, jak wspaniale jest podróżować transatlantykiem! Upajać się oceaniczną bryzą, korzystać z rejsowych atrakcji, nawiązywać nowe znajomości... Lecz wszystko do czasu. Gdy niektórzy pasażerowie liniowca Provence dowiadują się, że wśród nich ukrywa się najprzebieglejszy złodziej świata, zaczynają baczniej obserwować najbliższe otoczenie. Czy utrata cennych pereł oraz dwudziestu tysięcy franków wystarczy, by zmobilizować siły i ująć groźnego przestępcę? O tym wszystkim dowiecie się z tej oto powieści, w której nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
Zagadka starego grobowca
Wyd.: Tandem
Data premiery: 12.04.2021

Miały być wakacje w ciepłych krajach, a zamiast tego jedziecie do warmińskiej wioski, w której nie ma nawet Internetu? Można się załamać. Ale wszystko nabiera rumieńców, gdy dowiadujecie się, że podejrzana brygada remontowa planuje niepospolitą kradzież, a w okolicy ukryto drogocenny skarb. Jak zakończy się ta niesamowita przygoda? Warto przekonać się osobiście! Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Tajemnica starej dzwonnicy
Wyd.: Tandem
Data premiery: 21.03.2021

Porwanie, fałszywe banknoty i uliczna strzelanina – to tylko niewielka część tego, co znajdziemy w pędzącej na złamanie karku akcji tej opowieści. Okazuje się bowiem, że weekendowy pobyt u babci może stać się początkiem niesamowitej przygody! Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Czarny Maciek i wieża śmierci
Wyd.: Tandem
Data premiery: 23.02.2021

Zagadkowy list od dawno niewidzianego kolegi, tajemnica ukryta w budynku starego kina oraz zapomniana wieża wybudowana na wyspie Jeziora Cichego – to tylko wstęp do niesamowitych przygód, jakie Maciek (zwany Czarnym) oraz jego przyjaciele przeżyją w związku z sekretnymi napisami, umieszczonymi w wiekowym kościele i na pewnej średniowiecznej tkaninie. Do tego ich nauczyciel łamie nogę, a za nimi skrada się tajemniczy cień... Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Czarny Maciek i tunel grozy
Wyd.: Tandem
Data premiery: 12.01.2021

Gdy na szkolnej wycieczce pojawia się prawdziwa Sztuczna Inteligencja, nic już nie może potoczyć się normalnie! Maciek i jego kumple muszą odkryć, co łączy złamany długopis, samochód koloru jajecznicy oraz tajemnicze dokumenty. Odkryją sekrety Suchej Beskidzkiej, a do tego zmierzą się z problemem nagłego zniknięcia nauczyciela. Uwaga! Ktoś wyprzedza ich o krok. Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Czarny Maciek i wenecki starodruk
Wyd.: Tandem
Data premiery: 12.01.2021

Kradzież pewnej starej księgi, nielegalne substancje wybuchowe i pościg policyjnym helikopterem – czyżby nowy film akcji? Nic bardziej mylnego! Paczka Maćka, zwanego Czarnym, wpada na trop złodziejskiej afery. Pędząca na złamanie karku akcja prowadzi ich w końcu... w ślepą uliczkę. Co, a może kto wybawi ich z opresji? Znakomite wydanie z jeszcze lepszą grafiką!
Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny
Wyd.: Esteri
Data premiery: 03.10.2018

W szkole, do której chodzą Mors i Pinky, w niezwykłych okolicznościach zaczynają ginąć telefony komórkowe. Młodzi detektywi podejmują się odważnego wyzwania: zanim ktoś powiadomi o wszystkim dorosłych i policję, chcą wykryć sprawcę. Czy im się uda? Czy dadzą sobie radę bez pomocy kogoś z zewnątrz? I kim – do licha - jest ta tajemnicza Ludolfina? Wydanie drugie z absolutnie odświeżoną grafiką!
Mors, Pinky i ostatnia przesyłka
Wyd.: Esteri
Data premiery: 03.10.2018

Rodzice Morsa wyjeżdżają na weekend, zostawiając syna samego w domu. Zaplanowane z Pinky sobotnie popołudnie (w tym wyjście na lody) przebiega jednak zupełnie inaczej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Porwanie, pościg i strzelanina - czyli mrożąca krew w żyłach gangsterska przygoda, to tylko niektóre elementy piątej części przygód szkolnych detektywów. Wydanie drugie z absolutnie odświeżoną grafiką!
Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana
Wyd.: Esteri
Data premiery: 16.05.2018

Czasami zwykła wycieczka w Góry Świętokrzyskie może zmienić się w pełną przygód historię. Taką z pościgiem, poszukiwaniem tajemniczych miejsc i rozszyfrowywaniem nie mniej tajemniczych tekstów. Sprawdź, jak Mors i Pinky rozwiążą zagadkę zaginionego w czasie wojny archiwum i przeżyj z nimi kolejne niesamowite przygody! A może Tobie uda się znaleźć drugiego króla? Lub przynajmniej zmierzyc się z prawdziwym złodziejem, "Cierpieniami młodego Wertera" oraz... kwasem chlebowym. Ruszamy, bo autokar nie będzie czekał... Wydanie drugie z absolutnie odświeżoną grafiką!
Mors, Pinky i trzynasta komnata
Wyd.: Esteri
Data premiery: 26.02.2018

Jedna z recenzji tej książki zawiera następujący tekst: "Po raz trzeci Mors i Pinky zaskoczyli nas swoją przebojowością i niecodziennym podejściem do tajemnic, jakie trzyma w swej zagadkowej garści las. Autor potwierdza tym samym słynne powiedzenie, że las kryje w sobie mnóstwo ciekawych i nieodkrytych do końca sekretów. Jest wyjątkowy i tylko wyjątkowi, wyraziści bohaterowie, indywidualiści są w stanie je odszukać." To prawda. Gdy Mors i Pinky lądują w czasie wakacji w leśniczówce dziadka Adama, wokół pachnie przygodą...
Mors, Pinky i zaginiony sztandar
Wyd.: Esteri
Data premiery: 26.02.2018

Wielka Brytania po "brexicie"? Nic nie szkodzi! Przygody Morsa i Pinky w Londynie, Derby, Nottingham czy Yorku czyta się z takimi samymi wypiekami na twarzy, jak wówczas, gdy Zjednoczone Królestwo było podporą Unii Europejskiej. Nieśmiertelny i nieprzemijający Sherlock Holmes czy też Robin Hood dają możliwości uwikłania MOrsa i Pinky w detektywistyczną przygodę, rozszyfrowaniem której nie powstydziliby się nawet dorośli...
Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera
Wyd.: Esteri
Data premiery: 26.02.2018

Po 11 latach od pierwszego wydania, z nową czcionką i wizerunkami na tzw. "wyklejce", Wydawnictwo Esteri wypuściło na rynek "Tajemnicę dyrektora Fiszera", zachęcając tym samym do rozwiązywnia detektywistycznych zagadek zupełnie nową grupę czytelników. Natomiast dla koneserów stworzono szansę pozyskania kolejnych książek z ilustracjami Bohdana Butenki. I kto by pomyślał, że Szkolny Detektyw, który "urodził się" wiosną 2005 będzie tak chętnie czytany ponad dekadę później?
Pocztówka z Toronto 2
Wyd.: Szara Godzina
Data premiery: 21.02.2018

Czy i ile bylibyście w stanie zapłacić za czyjeś zdrowie? A na ile wyceniacie własną wolność? A może sądzicie, że takie dylematy nigdy nie będą Was dotyczyły? W takim razie przekonajcie się, z czym zmierzyła się Monika, gdy niespodziewanie i w ułamku sekundy przyszło jej decydować o losach najbliższych osób. Okazuje się bowiem, że od niewinnej rozrywki do całkowitego upokorzenia, a być może i śmierci, dzieli nas tak naprawdę bardzo niewiele. A jakby tego było mało, może tak się zdarzyć, że przebój zespołu Bars & Melody "Turn it up!" uratuje komuś życie.
Pocztówka z Toronto
Wyd.: Bernardinum
Data premiery: 02.03.2015

Popularność i wciąż aktualne treści pierwszego wydania "Pocztówki z Toronto" spowodowały, że Wyd. Bernardinum zdecydowało się ją wznowić - projektując nową, równie znakomitą okładkę i dodając do środka niespodziankową zakładkę w formie... widokówki z nocnym zdjęciem Toronto. Książka - za sprawą ponownego składu - otrzymała nową "duszę". Czyta się ją z takimi samymi wypiekami, przeżywając przygody Moniki, która staje do walki o lepsze jutro. Jaki będzie rezultat tych zmagań? Sprawdźcie!
FIFA 2018 - przewodnik kibica
Wyd.: Bernardinum
Data premiery: 25.04.2016

W tym wyjątkowym przewodniku po MŚ 2018 znajdziecie naprawdę wszystko! Drabinkę rozgrywek, sylwetki sędziów i opisy stadionów. A także szczyptę piłkarskiej historii – skrót dotychczasowych mistrzowskich turniejów oraz ciekawostki, jakie towarzyszyły nam od Urugwaju (1930), aż po Brazylię (2014). Książka zawiera także unikatowe wywiady o piłce nożnej i kibicowaniu. Teresa Lipowska, Izabela Trojanowska, Grażyna Zielińska, Robert Makłowicz, Jerzy Rogalski, Mirosław Zbrojewicz i Sławomir Łosowski - przedstawiają własne spojrzenie na futbol.
EURO 2016 - przewodnik kibica
Wyd.: Bernardinum
Data premiery: 05.05.2016

24 drużyny, 10 stadionów, 18 sędziów, 51 meczów i miliony entuzjastów futbolu - tak w skrócie zapowiadają się XV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we Francji! Sylwetki głównych bohaterów - piłkarzy i arbitrów - oraz wizerunki sportowych aren, uzupełnione informacjami o krajowych związkach piłkarskich, a także PEŁNA "drabinka" rozgrywek - to wszystko znajdziecie w tym wyjątkowym Przewodniku po EURO 2016! Zwieńczeniem publikacji są unikatowe wywiady ze znanymi i lubianymi osobistościami polskiej pop-kultury. Wypowiadają się: Ewa Wachowicz, Krzysztof Skiba, Bronisław Cieślak, Marek Sierocki, Tadeusz Drozda, Marian Dziędziel oraz Maciej Orłoś.
Zamach na Muzeum Hansa Klossa
Wyd.: Bernardinum
Data premiery: 02.03.2015

Decyzja o wznowieniu "Zamachu" zapadła jesienią 2014 r. Jednak 27 listopada 2014 zmarł Stanisław Mikulski i wówczas poprosiłem wydawcę, abyśmy poczekali z premierą tej książki. To była bardzo dobra decyzja. Bez pośpiechu dokonaliśmy ponownego przeglądu treści, udało się zaprojektować świetną okładkę, a do środka dodaliśmy zakładkę, którą jest... ORYGINALNY bilet wstępu do nieistniejącego już Muzeum. Fabuła nadal porywa i sprawia, że czytelnicy zaczynają oglądać się za siebie...
Sanktuarium śmierci
Wyd.: Replika
Data premiery: 27.08.2014

Sukces "Siostrzyczki" spowodował, że wielu wydawców nosiło się z zamiarem wznowienia tej pozycji. Ale ja postanowiłem wyczekać odpowiedniego momentu i ze zmienioną okładką oraz nowym tytułem zdecydowałem się wydać ten kryminał po delikatnym odświeżeniu treści. Thriller ponownie zachwycił. Zwłaszcza, że książkę rekomendują: Klaudia Buchacz (Radio ESKA), Iwona Katarzyna Pawlak, Bronisław Cieślak, Leonard Pietraszak oraz Robert Sojka (Farat Film).
Zagadka starego grobowca
Wyd.: GW Foksal
Data premiery: 22.04.2014

Przykre zrządzenie losu wywraca do góry nogami wakacyjne plany pewnego rodzeństwa. Zamiast wybrać się do egzotycznego kraju, Adam i Agnieszka lądują w małej warmińskiej wiosce. Nowy krajobraz i nowe przyjaźnie pochłoną ich bez reszty. Ale warmińska wieś tylko z pozoru jest ostoją ciszy i spokoju. Niebawem dzieciaki wplączą się w elektryzującą przygodę. Czy dadzą radę rozwikłać zagadkę starego grobowca i udaremnić niecny plan bandy oprychów?
Skarb królów
Wyd.: W.A.B.
Data premiery: 27.03.2013

Po co włamywać się do banku? Po co ludziom grozić bronią? Dziś przestępstw dokonuje się przy pomocy komputera i szarych komórek. Nie inaczej sprawa ma się w tej książce. Na początku był treatment filmowy, do którego zaczęto już pisać scenariusz. Zanim jednak powstanie film, pomyślałem sobie, żeby pomysł intrygi wykorzystać w zupełnie nowej pozycji i tak pojawił się "Skarb Królów" w wersji papierowej. A co z filmem? Sprawa nadal otwarta...
Pocztówka z Toronto
Wyd.: Egmont
Data premiery: 13.03.2013

Zamysł tej książki był następujący - napisać opowieść, która ostrzegłaby młodych ludzi przed pochopnym wchodzeniem na nieczystą ścieżkę. Chciałem także pokazać, że - gdy zabraknie wsparcia - dojrzewanie może być bardzo trudne. Wydawnictwo zainteresowało się "Pocztówką" już w lipcu 2011 r. Później, przez kilka kolejnych miesięcy pracowaliśmy nad charakterem głównej bohaterki. Wyszła z tego mądra i pouczajaca opowieść, że w życiu wcale nie jest łatwo, ale jeśli szczęście dopisze, to...
Piłka nożna - o co w tym wszystkim chodzi?
Wyd.: G+J Polska
Data premiery: 21.03.2012

Decyzja o organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. w Polsce (do spółki z Ukrainą) zrodziła u mnie myśl o napisaniu książki, która przybliżyłaby każdemu czytelnikowi kulisy tej wielce popularnej dyscypliny sportowej. Powstała pozycja, zawierająca opis: historii, przepisów, taktyki i techniki piłki nożnej. Do tego - sylwetki największych gwiazd futbolu, charakterystyka największych europejskich stadionów oraz historia ME. Pierwszy nakład książki sprzedał się... dwa dni PRZED przemierą.
Naszyjnik królowej
Wyd.: Dreams
Data premiery: 08.02.2013

W trzeciej części przygód Jacka i Basi pojawia się podejrzana ekipa remontowa oraz dawno niewidziany wujek. I to akurat wtedy, gdy dzielnicę, w której mieszkają bohaterowie ma odwiedzić najprawdziwsza królowa Anglii! Czy złodziejom chodzi o jej wyjątkowy naszyjnik? I kogo właściwie należy śledzić? Wszystko zaczyna się od tego, że tato Basi spóźnia się na obiad. Jest też wycieczka do ZOO oraz stary kościół ze swoimi sekretami. Są tajni agenci oraz... kopytka z sosem. Jest pysznie, zagadkowo i niesamowicie!
Żółta walizka
Wyd.: Dreams
Data premiery: 25.10.2012

Niespodziewany sukces "Tajemniczej szafy" pociągnął za sobą chęć napisania kolejnych przygód Jacka i Basi. Tym razem nasi bohaterowie najpierw biorą udział w profesjonalnym castingu reklamowym, a potem jadą pociągiem do babci. I właśnie w pociągu ginie żółta walizka, którą młodzi detektywi postanawiają odszukać. Okazuje się, że oprócz rzeczonego bagażu wpadają na trop dużo groźniejszego opryszka. Czy zdołają pomóc policji, a jednocześnie szczęśliwie dojechać do babci?
Tajemnicza szafa
Wyd.: Dreams
Data premiery: 05.04.2012

Pewnego dnia uznałem, że scenariusze cyklu słuchowisk radiowych - "Detektywów para - Jacek i Barbara" - świetnie nadawałyby się do adaptacji komiksowej. Z pomysłem zwróciłem się do Bohdana Butenki, który zgodził się narysować do moich tekstów plansze. Gdy z ramowym projektem udliśmy się do wydawcy usłyszeliśmy, że lepsze od komiksów będą książki. I tak pojawiła się nowa seria. Jej pierwsza część została uznana za Najlepszą Książkę na Lato 2012. Opowiada o tajemniczej szafie i zuchwałej kradzieży.
Zamach na Muzeum Hansa Klossa
Wyd.: G+J Polska
Data premiery: 10.11.2010

Tuż po zamknięciu katowickiego Muzeum Hansa Klossa, w którym pełniłem funkcję animatora kultury, media zaczęły się dopytywać - dlaczego tak fajna placówka przetrwała tylko 10 miesięcy? Postanowiłem odpowiedzieć. Usiadłem i napisałem brawurowy thriller. W dwóch pierwszych rozdziałach mamy trzy trupy, a potem napięcie już tylko rośnie. Na koniec katowicki policjant i agent służb specjalnych rosyjskiej FSB będą musili stoczyć walkę o życie milionów ludzi...
Siostrzyczka
Wyd.: FunkyBooks
Data premiery: 18.05.2010

Wydawca "Tajemnicy Neptuna", zachwycony poziomem literackim i intrygą mojego opowiadania zasugerował, abym rozbudował je do postaci powieści. Nie zgodziłem się. Wówczas zaproponowano mi wydanie zupełnie nowej powieści kryminalnej dla dorosłych czytelników. Przystałem na tę propozycję i w kilka miesięcy później wydano książkę o nieco intrygującym tytule. O czym? Na terenie jednej z gdańskich pływalni zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny, który pozbawiony jest gałek ocznych...
Tajemnica starej dzwonnicy
Wyd.: Literatura
Data premiery: 21.10.2010

Gdy po raz pierwszy znalazłem się w Środzie Śląskiej (z okazji spotkania autorskiego), to od razu wiedziałem, że stanie się ona miejscem, gdzie umieszczę akcję jednej ze swoich książek. Rok po tej wizycie ponownie wybrałem się do Środy. Uzbrojony w aparat fotograficzny, notes i długopis, zrobiłem wszystkie niezbędne przymiarki i z łatwością storzyłem przygodę Radka i Magdy, którzy znaleźli pod starą dzwonnicą worek ze sfałszowanymi stuzłotówkami. Kryminalny mini-przewodnik po Środzie Śląskiej.
Czarny Maciek i tunel grozy
Wyd.: W.A.B.
Data premiery: 23.05.2013

Sucha Beskidzka, Zawoja i okolice tych dwóch miejscowości stały się bardzo dobrą lokacją trzciej części przygód Maćka i jego paczki. Karczma Rzym, Zamek Komorowskich, a także... tajemniczy samochód koloru jajecznicy pomogą w rozwikłaniu zagadkowego zniknięcia pewnej sztucznej inteligencji, wartej całkiem sporo kasy. Tajne przejścia, rysunkowe szyfry, niesamowita akcja - to wszystko znajdziecie w "Tunelu grozy". Dowiecie się również, że warto szperać w bibliotekach...
Czarny Maciek i wieża śmierci
Wyd.: W.A.B.
Data premiery: 09.03.2011

Trzy miesiące od premiery pierwszego "Maćka" poproszono mnie o kontynuację serii. Zgodziłem się bez dwóch zdań. Tym razem wymyśliłem przygodę, zahaczającą o PRL oraz... pewną budowlę, która po tej historii mogłaby się nazywać "Wieżą Śmierci". Nikt nie ginie w tej opowieści. Rany bohaterów są raczej powierzchowne. Najbardziej poszkodowany jest chyba nauczyciel Maćka i jego kumpli, a całość bardzo niespodziewanie kończy się odnalezieniem... "skarbu".
Czarny Maciek i wenecki starodruk
Wyd.: W.A.B.
Data premiery: 03.02.2010

Po sukcesach serii "Mors, Pinky i..." inni wydacy zaczęli zwracać się do mnie z propozycją napisania "czegoś podobnego". Zdecydowałem się, aby zupełnie nową intrygą podzielić się z redakcją Wydawnictwa WAB i tak rozpoczął się nasz romans z Maćkiem. W ręce Czarnego wpada książka z XVIII wieku, skradziona z pewnego weneckiego muzeum. Co należy zrobić? Oddać ją na najbliższym komisariacie. Ale Maciek i jego kumple postanawiają na własną rękę rozwiązać ten problem...
Tajemnica Neptuna
Wyd.: GWP
Data premiery: 20.11.2008

Na zorganizowany w Trójmieście konkurs, na który należało nadesłać opowiadanie kryminalne (max. 20 stron!) wpłynęło 98 prac z całej Polski. Nie spodziewałem się, że moja "Tajemnica Neptuna" zdobędzie pierwsze miejsce. W uzasadnieniu przeczytałem, że grand prix przyznano mi: "za bardzo dobre wykorzystanie schematu klasycznego kryminału, ciekawą intrygę i umiejętne przedstawienie elementów gdańskiego krajobrazu miejskiego."
Ko(s)miczna futryna - Szyfr Jana Matejki 2
Wyd.: Replika
Data premiery: 06.05.2008

Dając się namówić na napisanie dalszych przygód niewydarzonego policjanta nie sądziłem, że książka ta sprawi mi (i czytelnikom!) tak dużo frajdy. W drugiej części "Szyfru Jana Matejki" policjant przestaje być policantem. Ponownie staje do walki o "istnienie świata". Podróżuje w czasie i przestrzeni. Odkrywa podziemia katowickiego Spodka. Robi rzeczy, o których nie śniło się nawet... fizjologom. Lecz przede wszystkim wzbudza potężne eksplozje śmiechu. Dobra zabawa - gwarantowana!
Szyfr Jana Matejki
Wyd.: Replika
Data premiery: 10.08.2007

Na fali sprzeczek o "prawdziwość" treści "Kodu Leonarda da Vinci" wymyśliłem szaloną przygodę średnio rozgarniętego policjanta, którego uwikłałem w alternatywną historię Polski. Ziutek Świenty dowiaduje się, że pod Grunwaldem wcale nie biliśmy się z Krzyżakami, a Wanda - córka Kraka - miała romas z osobnikiem rasy żółtej. Przebojowa komedia zniknęła z półek księgarskich w cztery miesiące po premierze. A później zaczęły przychodzić maile z prośbą o kontynuację... A później powstał scenariusz filmowy...
Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny
Wyd.: Prószyński Media
Data premiery: 21.05.2009

Po wydaniu piątej części przygód Morsa i Pinky zorientowałem się, że moi szkolni detektywi przeżywają swoje przygody w większości... poza szkołą! Uznałem, że czas osadzić akcję w czasie lekcji i przerw, a najlepiej, jeśli stawką będzie szkolna dyskoteka. Pojawił się cyniczny złodziej telefonów komórkowych oraz list, w którym opryszek wyśmiewa się z detektywistycznych umiejętności moich bohaterów. Jednak Leszek i Ala nie są w ciemię bici. Muszą poznać znaczenie zawartych w liście wskazówek, a przede wszystkim rozszyfrować, kim jest Ludolfina?!
Mors, Pinky i ostatnia przesyłka
Wyd.: Prószyński Media
Data premiery: 12.02.2009

"Ostatnia przesyłka" okazała się najmroczniejszą częścią całej serii. Dwulicowy sąsiad, brutalne porwanie, tajemnicze laboratorium - to tylko część całej przygody. Rozpoczyna się niewinnie - od wspólnego wyjścia na lody, a kończy pościgiem w asyście funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Do tego międzynarodowa afera przemytnicza z narkotykami w tle. Mors i Pinky nie mają czasu na nudę! Znowu wplątują się w historię, której rozwiązania nie powstydziłby się niejeden dorosły...
Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana
Wyd.: Prószyński i S-ka
Data premiery: 26.09.2008

Na kolejną książkę z serii "Mors, Pinky i ..." przyszło czekać grubo ponad rok. Po wycofaniu się dotychczasowego wydawcy, szukałem dobrego miejsca, w którym wydanoby trzy następne części. "Archiwum..." to opowieść o przygodzie, jaką przeżywają młodzi bohaterowie w czasie szkolnej wycieczki w Górach Świętokrzyskich. Pomagają odnaleźć ukryte pod koniec drugiej wojny światowej dokumenty, lecz skrzynie zawierać będą coś jeszcze. Pierwszy nakład książki zniknął w ciągu jednego miesiąca...
Mors, Pinky i trzynasta komnata
Wyd.: Nasza Księgarnia
Data premiery: 22.06.2007

"Dariusz Rekosz sięgnął po dobrze znaną z twórczości Niziurskiego czy Bahdaja konwencję młodzieżowej powieści przygodowej z motywami kryminalnymi, osadzając akcję we współczesnych realiach." - to tylko fragment rekomendacji, która ukazała się tuż po premierze trzeciego "Morsa". Książki z charakterystycznymi okładkami zaczęli polecać dziennikarze, nauczyciele i... najmłodsi czytelnicy. Miałem świadomość, że trzeba iść dalej. Że "Trzynasta komnata" (i dwie wcześniejsze części) jest dopiero początkiem mojej literackiej drogi.
Mors, Pinky i zaginiony sztandar
Wyd.: Nasza Księgarnia
Data premiery: 16.04.2007

Wydana w trzy miesiące po pierwszej druga część przygód Morsa i Pinky spowodowała, że moją twórczością zainteresowało się Polskie Radio. Dodatkowo otrzymałem zaproszenie na pierwsze w życiu spotkanie autorskie. Pojechałem do Grudziądza, gdzie chyba nikt nie przypuszczał, że "Zaginiony sztandar" nie będzie moim ostatnim literackim słowem. Książkę ponownie zilustrował Bohdan Butenko, a jedne z pierwszych egzemplarzy podpisywaliśmy razem na majowych Targach Książki w Warszawie (jeszcze w PKiN).
Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera
Wyd.: Nasza Księgarnia
Data premiery: 22.01.2007

Bardzo szybko okazało się, że szata graficzna i jakość wykonania serii "Szkolny detektyw" są jej najsłabszym punktem. Ponieważ czasami bywam wizjonerem, to wymyśliłem sobie, żeby książki o przygodach Leszka i Ali zilustrował Bohdan Butenko. I to był strzał w dziesiątkę. Po dwóch krótkich rozmowach nowy wydawca zdecydował się na zmianę layoutu i tytułu oraz na wykonanie okładek przez Mistrza Polskiej Ilustracji. "Mors..." trafił też do tradycyjnych sklepów z książkami. Debiutowałem po raz drugi. Tym razem z dużo większym powodzeniem.
Szkolny detektyw 3 - Trzynasta komnata
Wyd.: MyBook
Data premiery: 06.12.2005

"Pachnie panem Samochodzikiem" - tak dziennikarze prasowi ocenili tę książkę, doszukując się w niej przygód na miarę bohatera, wykreowanego onegdaj przez Zbigniewa Nienackiego. I rzeczywiście - coś w tym jest. Wakacyjny wypad do dziadka Ali bardzo szybko przeistacza się we wspaniałą opowieść o poszukiwaniu siedemnastowiecznego skarbu, ukrytego w tajemniczej komnacie. Mamy tu wszystko, co potrzebne do takiej przygody - stary kościół, średniowieczne zamczysko, podziemne tunele i niebezpiecznego przestępcę.
Szkolny detektyw 2 - Zaginiony sztandar
Wyd.: MyBook
Data premiery: 18.10.2005

"Zaginiony sztandar" był naturalnym dalszym ciągiem przygód Leszka i Ali. Ponieważ niemal od zawsze fascynowała mnie Anglia i jej nieograniczony potencjał na zagadkowe historie, postanowiłem wysłać moich bohaterów na tygodniową wycieczkę do Londynu. Jak się szybko okazało, zwiedzili także inne ciekawe miejsca. Książkę nazwano "mini-przewodnikiem" po Wielkiej Brytanii. I słusznie. Zwiedzicie z bohaterami: Londyn, York, Nottingham oraz Lincoln. Poznacie Robin Hooda i Sherlocka Holmesa.
Szkolny detektyw 1 - Tajemnica dyrektora Fiszera
Wyd.: MyBook
Data premiery: 25.08.2005

Zręby mojej pierwszej książki powstały w kwietniu 2005 r. Kilka tygodni później maszynopis był na tyle gotowy, żeby rozejrzeć się za wydawcą i przekazać go do redakcji. Na początku tekst nosił tytuł "Tajemnica dyrektora Fiszera". Resztę dodałem, gdy okazało się, że szykuje się kontynuacja przygód młodych detektywów. Historia od razu przypadła do gustu zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Banda opryszków planuje ukraść szkolny sprzęt komputerowy. Czy uda im się przeszkodzić? Warto spróbować!

Alfabetycznie:

 • Arsene Lupin 1 – Tajemnica pereł lady Jerland
 • Arsene Lupin 2 – Fałszywy detektyw
 • Arsene Lupin 3 – Ucieczka z więzienia
 • Arsene Lupin 4 – Naszyjnik cesarzowej
 • Arsene Lupin 5 – Jasnowłosa dama
 • Arsene Lupin 6 – Złodziej kontra bandyta
 • Arsene Lupin 7 – Trup w szafie
 • Arsene Lupin 8 – Król Brylantów
 • Bohdan Butenko – pinxit i cała reszta
 • Czarny Maciek i tunel grozy
 • Czarny Maciek i wenecki starodruk
 • Czarny Maciek i wieża śmierci
 • Detektywów para – Jacek i Barbara. Naszyjnik królowej
 • Detektywów para – Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa
 • Detektywów para – Jacek i Barbara. Żółta walizka
 • EURO 2016 – przewodnik kibica
 • FIFA 2018 – przewodnik kibica
 • Ko(s)miczna futryna – Szyfr Jana Matejki 2
 • Magia starego miecza
 • Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana
 • Mors, Pinky i ostatnia przesyłka
 • Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera
 • Mors, Pinky i trzynasta komnata
 • Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny
 • Mors, Pinky i zaginiony sztandar
 • Piłka nożna – o co w tym wszystkim chodzi?
 • Pocztówka z Toronto
 • Pocztówka z Toronto 2
 • Sanktuarium śmierci
 • Sekret starego zamczyska
 • Siostrzyczka
 • Skarb królów
 • Szkolny detektyw 1 – Tajemnica dyrektora Fiszera
 • Szkolny detektyw 2 – Zaginiony sztandar
 • Szkolny detektyw 3 – Trzynasta komnata
 • Szyfr Jana Matejki
 • Tajemnica Neptuna
 • Tajemnica starej dzwonnicy
 • Zagadka starego grobowca
 • Zamach na Muzeum Hansa Klossa